Windows 8.1 – niedługo premiera

Premiera nowego systemu Microsoftu zbliża się wielkimi krokami, bo została zaplanowana na 18 października. Kto posiada Windows 8 będzie mógł pobrać aktualizację już dzień wcześniej. Przy tej okazji należałby się przyjrzeć bliżej co takiego znajdziemy w nowym systemie. Microsoft ciężko pracował przez ostatni rok, żeby wyprostować to co pokręcił. Windows 8 nie bije rekordów sprzedażowych, a to dlatego, że system musiał walczyć z najgorszą cechą ludzką – przyzwyczajeniem. windows81-editW nowym systemie poprawiono bardzo wiele. Wysłuchano opinii użytkowników tak, jak zrobiono to przy Windows 7. I dlatego też siódemka bije rekordy popularności. Niestety też sprawdziła się zasada, że co drugi system wypuszczony przez Microsoft jest dobry. I tu cała nadzieja w Windows 8.1. Usprawniono ekran startowy dodając do niego więcej rozmiarów kafelek, nazywanie grup jest teraz znacznie prostsze, bo wystarczy przejść do trybu edycji (np. przez prawe zaznaczenie któregoś kafelka). Możliwe jest także przenoszenie kilku kafelków. Przechodzenie do wszystkich programów stało się prostsze, dzięki zawsze widocznej strzałce pod kafelkami. Dostosowanie wyglądu także jest prostsze, bo nie trzeba już wchodzić do ustawień systemu, bo teraz personalizacja jest w w charmsach. Na pulpicie panuje istna rewolucja – przywrócono start. Dla niektórych głupota zajmująca miejsce, dla innych magiczny przycisk, który uspokaja „byciem tam”. Przyzwyczajenie to w końcu potężna siła. Możemy także w końcu zmienić zachowanie systemu po włączeniu (przechodzenie od razu do pulpitu, pomijając start) oraz wyłączyć gesty „narożne”. Wyszukiwanie w systemie zostało znacznie przebudowane. Większość aplikacji ma swoje pola wyszukiwania, natomiast wyszukiwanie poprzez charmsa powoduje wyświetlenie pasujących programów pod spodem, a jeśli nic nie znajdzie, otwiera się okno z wynikami z internetu (poprzez Bing’a).  Możemy także widzieć do 5 aplikacji Modern dzielących ekran. Podział aplikacji jest teraz elastyczny i nie ogranicza nas do dwóch rozmiarów.

Przebudowano także aplikację Sklep, która jest teraz znacznie bardziej przejrzysta. Dodano także nowe aplikacje, takie jak Bing Food & Drink, Bing Health & Fitness, Reading List, Alarmy, Kalkulator, Skanowanie oraz Filmowe Sceny. Pozostałe aplikacje zostały znacznie odświeżone. Radykalne zmiany dotknęły Pocztę, Kontakty, Muzykę i SkyDrive. Ostatni pozwala teraz na przeglądanie także lokalnych plików, zapisywanie plików z chmury w trybie offline i ustawienie domyślnej lokalizacji zapisu jako SkyDrive. Cała usługa jest teraz częścią systemu. Skype jest teraz dołączony do systemu jako domyślny komunikator. Z tego też powodu, mówi się już o procesach antymonopolowych ze strony Komisji Europejskiej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Internet Explorera.

Cały system wydaje się być już dopracowaną wersją Windows 8. Ustawienia zostały w całości przeniesione do Modern UI, dzięki czemu nie musimy już przeskakiwać do pulpitu. Interface jest spójny i wygodny. Choć zmian wcale nie ma aż tak dużo, pamiętajmy, że Microsoft miał tylko rok na opracowanie nowej wersji, a kolejna zapewne już jest na początkowym etapie projektowania. Być może Windows 8.1 zachęci jednak wiele osób do migracji na nowy system. Jest także nadzieja, że kolejne wydanie systemu będzie darmową aktualizacją.

Ponieważ system nie został jeszcze oficjalnie wprowadzony na rynek, nie uzyskał nawet oficjalnego statusu RTM, zachęcam do wypróbowania wersji Preview dostępnej na stronach Microsoftu: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/preview. Ci, którzy chcą mieć najnowszą wersję, wiedzą gdzie szukać 🙂 Ostatni przeciek to kompilacja 9471.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s