ROOTowanie telefonu – Czym to się je? [Aktualizacja]

RootZ powodu dużego zainteresowania tematem postanowiłem nieco uaktualnić wpis o rootowaniu telefonu. W poniższym wpisie dowiedz się co to takiego jest root, co on daje, jak to działa i jakie jest ryzyko. Nie posiadam wiedzy na temat rootowania telefonów wszystkich producentów. Niemniej efekt jest identyczny we wszystkich telefonach z Androidem. Co do procesu, to opierałem się na doświadczeniach z HTC z małymi dodatkami informacji o Samsungu.

ROOT- co to takiego?

ROOT – z angielskiego korzeń, to nic innego jak katalog główny w pamięci telefonu (coś jak dysk C na komputerze dla zwykłego użytkownika bez praw administratora). Zrootowany telefon to skrót myślowy od telefonu z prawem do zapisu plików w katalogu głównym. Posiadanie dostępu do roota daje więc nam możliwość nie tylko odczytu danych na partycji SYSTEM i DATA, ale także do zapisu i modyfikacji na nich plików. Bez tych uprawnień (czyli telefon niezrootowany) możemy jedynie przeglądać pliki zapisane na partycji SYSTEM, a partycja DATA jest dla nas niewidoczna. Super, a co to partycja SYSTEM i DATA? SYSTEM to partycja na której zapisany jest czysty system (obraz systemu) i podczas używania telefonu na tej partycji nic się nie zmienia (no chyba, że producent przyśle aktualizację). Partycja DATA natomiast jest naszym magazynem ustawień, danych aplikacji i samych aplikacji. To właśnie ta partycja jest czyszczona przy przywracaniu ustawień fabrycznych.

Co daje dostęp do roota?

Pełną swobodę modyfikacji oprogramowania, ustawień, wyglądu, częstotliwości taktowania procesora itd. Ogólnie rzecz biorąc wolność. Możemy korzystać z aplikacji wymagających dostęp do ROOTA, które zwykle usprawniają działanie systemu lub zamieniają naszego Androida w hipersupercoś :P. Wbrew pozorom takich aplikacji jest całkiem sporo nawet w Markecie. Poza tym możemy wgrać dowolny custom ROM1, czyli nieoficjalną wersję systemu przygotowywaną przez użytkowników hobbistów. Zwykle takie ROMy to po prostu wersje najnowszych Androidów (np. w styczniu pojawi się Android 4.0 od Cyanogenmod) lub usprawnione wersje oficjalnych ROMów o np. szybsze taktowanie procesora lub aplikacje dostępne na inne telefony. Dodatkowo dzięki dostępowi do roota możemy wprowadzać jakiekolwiek modyfikacje z systemie poprzez własnoręczne zamienianie/zmienianie plików (ostrożnie z tym) lub flashowanie2 odpowiedniej paczki przez recovery3.

Jak to działa?

Aby uzyskać dostęp do roota należy “zrootować telefon” czyli przeprowadzić odpowiednie operacje w telefonie według tutoriali dostępnych dla niemal wszystkich telefonów. O tym co i jak potem. Podczas rootowania tracimy wszystkie nasze dane. Po uzyskaniu dostępu do roota musimy wgrać rom, który “ma roota” czyli aplikacje(SuperUser, BusyBox) i biblioteki zapewniające dostęp do katalogu głównego. I tyle. Możemy cieszyć się aplikacjami wymagającymi roota. Po zainstalowaniu takiej aplikacji system poprosi nas jednorazowo o uprawnienia superusera (czyli o dostęp do roota) dla tej aplikacji. Możemy to oczywiście potem zmienić w aplikacji Superuser. Aby wgrywać modyfikacje systemu nie jest wymagany “zrootowany” system. Można takie operacje wykonywać także na oryginalnym, ponieważ jest to tylko zamiana plików na partycji SYSTEM.

Dla kogo i jakie jest ryzyko?

Należy zaznaczyć, że root nie jest taką ot sobie operacją. Niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia telefonu i należy go przeprowadzać ostrożnie, dokładnie i posiadać jakąś podstawową wiedzę na temat działania Androida. Oczywiście nie oznacza to, że rootowanie telefonu może przeprowadzić tylko osoba technicznie obcykana. Owszem, pomaga to, ale i tak niezbędne jest douczenie się o podstawowych pojęciach jak SDK, Recovery, SPL, Radio, ROM, Bootloader czy Fastboot. Wszystkie te informacje znajdują się na http://wiki.android.com.pl/ lub gdzieś indziej w internecie. Polecam pytanie i czytanie http://forum.android.com.pl/ lub dla angielsko-mówiących http://forum.xda-developers.com/. Dużo osób pyta co z gwarancją? No niestety jest ona tracona wraz z rootowanie telefonu. ALE… zawsze jest sposób na ominięcie tego. Otóż większość telefonów da się “odroocić”. I w razie jakbyśmy musieli oddać telefon do naprawy warto takie coś wykonać, ale jedynie w ostateczności (gdyż jest to zwykle bardziej niebezpiecznie niż rootowanie). Co z “oficjalnym” rootowaniem telefonu (np. od HTC)? W takim wypadku gwarancje traci się na zawsze, ale jest to chyba najbezpieczniejszy sposób (producent i tak nie bierze za to odpowiedzialności). Wszystko zależy od producenta, modelu telefonu i trudności zrootowania telefonu. Np. Samsungi rootuje się bardzo łatwo, a HTC gorzej. Kiedy rootować? Jeśli naprawdę potrzebujesz wgrać tego wymagającą aplikację, jesteś zmuszony wgrać modyfikację systemu lub producent przestał aktualizować Twój telefon. No chyba, że jesteś geekiem i rootujesz, bo tak.

Jak wygląda proces rootowania?

Zależy od modelu telefonu, ale zwykle wygląda podobnie.

 1. Odblokowywanie Bootloadera, czyli coś jak BIOS. Musimy go odblokować, aby móc zainstalować kolejne składniki.
 2. Instalacja nowego Recovery, czyli centrum zarządzania wszechświatem i najważniejsze miejsce w Twoim telefonie, przez które wgrywać romy, modyfikacje, tworzysz i przywracasz backupy lub ewentualnie ratujesz telefon przed brickiem4.
 3. W zależności od telefonu sflashowanie spreparowanego romu lub paczki rootującej.
 4. Lub po prostu ściągnięcie małego programu na komputer i naciśnięcie jednego przycisku.

Podsumowanie

– Zrootowanie telefonu umożliwia wgrywanie custom romów i modyfikacji

– Wymaga pewnej wiedzy na temat funkcjonowania Androida

– Powoduje utratę gwarancji

– Proces zwykle nie jest trudny

– Daje wolność

ROOTowałem jedynie HTC, innymi telefonami się nie zajmuję i nie posiadam fachowej wiedzy na ich temat. Pomocy należy szukać na forum.android.com.pl w odpowiednim dziale swojego telefonu.


1 – ROM – obraz systemu wgrywany do telefonu poprzez recovery (w przypadku oryfinalnego oprogramowania automatycznie)

2 – flashowanie – wgrywanie podpisanej paczki zip przez recovery

3 – recovery – oprogramowanie niezależne od romu pozwalające na wgrywanie romów, modyfikacji, tworzenie i przywracanie backupów lub czasem ratujące telefon przed brickiem.

4 – brick lub cegła – to stan w którym telefon może służyć jedynie jako podkładka pod szafę, czyli najzwyczajniej w świecie nie działa. Nie można wgrać do niego żadnego romu. Dzieje się tak zwykle gdy zostanie mu wgrany niewłaściwy SPL lub inne element niskiego poziomu. Istnieją sposoby wybudzania telefonu, ale wiążą się z rozebraniem telefonu i posiadania specjalistycznej wiedzy i narzędzi.

Reklamy

58 thoughts on “ROOTowanie telefonu – Czym to się je? [Aktualizacja]

 1. Witam, mam taki problem. Zrootowałem telefon, ale zostawiłem oryginalnego Androida. Jak mogę skorzystać z aplikacji jako root? Gdy włączam superuser nie pokazują mi się żadne aplikacje…

 2. „Podczas rootowania tracimy wszystkie nasze dane”

  Really? Toż to głupota. Podczas rootowania nie tracimy żadnych własnych plików. Przy wgrywaniu ROM’a owszem, wtedy tracimy

 3. Witam. Mam problem z telefonem, raczej z telefonami samsung. Chodzi o rootowanie. Zrootowałem telefon i tableta przez program Kingoo Android Root. Bawiłem się tym świetnie, gdy nagle nie działał mi sklep play, oraz Inne aplikacje typu Google. myślałem, że chodzi o internet ale i tak nie wchodziło. Logowałem się i dalej nic. Pisało mi że nie mam internetu czy jakoś tam. I dalej nie wiem co jest z tym nie tak. Kupiłem nowy telefon i chciałbym bo zrootować ale nie wiem czy to dobry pomysł. Nowy telefon jest marki Sony.

  • Z mojego ogólnego doświadczenia warto rootować telefon tylko wtedy kiedy producent zaprzestał wydawania aktualizacji dla Twojego telefonu. Po zrootowaniu telefonu gwarancja traci moc i wszelakie naprawy muszą być realizowane pozagwarancyjne.

 4. poszukuje ROMa lub sposobu na root dla myPhone CUBE. android 4.4.2 kitkat
  chodzi o nadanie grupie w której jestem praw 777. w całym telefonie jak do tej pory jest tylko 0666. co sprowadza się do tego że najwyraźniej brakuje 1 czyli uprawnień do exekwowanie pliku. po polsku do wykonywania. co jest b dziwne bo przecież wszystko się wykonuje bo tel przecież działa.
  uprawnienia to 4 read odczyt. 3 write zapis. 1 exequte wykonywanie. a kolejność to. właściciel, grupa, pozostali.
  no wiec w której grupie jestem? nie ma jeszcze roota. do tego partycja jest zamontowano jako read only.
  czy ktos wie moze gdzie jakis skrypt jest do zmiany tego. najpewniej potrzebny jest odblokowany bootloader ale jak do tego dojść nie wiem.

 5. Czy zapisuje się data lub jakies informacje kiedy telefon został rootowany? Ponieważ serwis odmówił przyjęcia na gwarancje bo telefon rootowany a ja nie wiem nawet co to znaczy i potrzebuje pomocy żeby udowodnić że to nie ja. Telefon posiadam miesiąc kupiony nowy w rtv agd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s