Jak Windows 8 zmieni komputery osobiste? Czyli nowa strategia Microsoftu.

WP_13Ostatnio coraz więcej zastanawiam się nad komputerami, które używamy obecnie. Jest to głównie desktop albo laptop. Zalet i wad desktopów nie trzeba wymieniać. Są szybkie, konfigurowalne i… stacjonarne. Laptopy natomiast pomimo swojej mobilności ciążą w torbach właścicieli. Stają się jednak coraz szybsze i multimedialne. Moje rozważania dotyczą dwóch modeli. Obecnego (laptop lub desktop) i przyszłego (o tym potem…).

Windows 8 jest projektowany z myślą o 3 architekturach (x86, x64, ARM), a także o całej gamie urządzeń (desktopy, laptopy, ultrabooki, tablety, all-in-one itd.). Co więcej będzie w pełni zintegrowany z chmurą, a także urządzeniami sieciowymi (inne komputery, drukarki, xbox, windows phone itd.). Ma to wszystko sprawi, że przestaniemy widzieć technologię. Wszystko będzie naturalne, proste i intuicyjne. Powoli kończy się era wypalania dvdków, nie wspominając już o cd. Za pendrive 8 GB zapłacimy 25 złotych, choć korzystamy z nich coraz rzadziej. Jedynie karty pamięci mają jeszcze prawo bytu, bo są bardzo małe i pojemne. Służą jako pamięć w telefonach czy aparatach. Rozpoczyna się jednak era dysków sieciowych. Zapewne każdy z Was ma co najmniej jeden taki dysk (czasem nawet nieświadomie). Korzystamy z nich codziennie. Poczta – otwieramy i jest. Zdjęcia na Facebooku. Przeciągnij, windows-live-skydriveopuść i zdjęcia wgrywają się na najpopularniejszy dysk sieciowy świata. Dołóżmy do tego pełną synchronizację ustawień oraz aplikacji i dostęp do naszych plików na każdym komputerze, na którym się zalogujemy. Oto Windows 8. Cały nasz świat na wyciągnięcie ręki. A w sumie to palca, bo jak wiemy Windows 8 w pełni obsługuje multidotyk. Tyle tego nudnego wstępu. Czas na pierwszą, obecną koncepcję istnienia komputerów.

Model standardowy (czyli albo to albo tamto)

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma jeden komputer, no może czasem dwa lub trzy. Jednak zdecydowana większość z nas ma jeden, a czasem nawet mniej (bo musi go dzielić z kimś). Zwykle wybieramy pomiędzy desktopem i laptopem. Każde z tych urządzeń ma swoich HP_Pavilion_dv6_3060ewzwolenników i przeciwników. Wady i zalety znamy. Albo sobie pogramy w najnowsze gry albo zabierzemy nasz komputer wszędzie ze sobą. Musimy więc dokonać wyboru, bo niestety ceny dzisiejszych komputerów są nadal wysokie (choć dużo niższe niż 5 lat temu). Jeśli nawet posiadamy wiele komputerów, to każdy z nich jest suwerenną jednostką. Brakuje im synchronizacji. Przenoszenie plików między komputerami polega na ctrl+c, ctrl+v, przełóż pendrive, ctrl+c, ctrl+v. Ewentualnie niektórzy co sprytniejsi robią to przez sieć domową. Sytuacja kończy się tak, że jeśli chcemy znaleźć jakiś plik to rozpoczyna się mission impossible. “A może jest na tym kompie?”, “A może jednak tutaj?”, “A może na pendrivie?”. Może wyolbrzymiam, bo tak naprawdę jeśli mamy na tych komputerach Windows 7 to sprawa jest prosta. Wpisujemy, nie ma to szukaj dalej po cudzych bibliotekach. Ale łatwo nie jest, bo niestety w większości jesteśmy bałaganiarscy i wrzucamy pliki byle gdzie. Nawet przy dzisiejszych chmurach sam się często łapię, że ciężko mi coś znaleźć, bo po prostu nie wiem gdzie to wrzuciłem (tyle tego jest).

Model z Windows 8 (Desktop+tableto-ultrabook)

Sprawę plików ma ułatwić Windows 8. Po pierwsze wyszukiwanie na Skydrivie ma być zintegrowane z systemem, dysk ma być także widoczny wraz z podziałem na typy naszych zbiorów w menadżerze plików. Prawdopodobnie (to tylko moje przypuszczenia) Microsoft zaoferuje możliwość zwiększenia pojemności Skydriva za opłatą. Oznaczałoby to brak potrzeby posiadania fizycznego dysku na pliki (jedynie na system takowy by się na razie przydał). Jeśli ustawienia same się synchronizują, mamy dostęp do skydriva z każdego miejsca na ziemi, to może jakaś synchronizacja plików? Mamy Windows Live Mesh. Jeśli nie będzie on zintegrowany z Windows 8 to nadal będzie funkcjonował pod tą nazwą. Mamy więc pełną synchronizację. Zastanawiałem się ostatnio nad tabletami. Android jest fajny, ale jak na tablet za ubogi. Takie odnoszę wrażenie. Zresztą jeśli mam być szczery, powoli mi się nudzi. Jeśli tylko Windows Phone będzie w stanie zaoferować mi funkcjonalność androida (aplikacje) to przesiadam się na ten system. A na tablety Windows 8. Pełny system działający na architekturze… no właśnie… ARM czy x64? Czas pokaże czy ARM się przyjmie i będzieTouchSmart520_FrontRight_KeyboardMouse traktowany na równi z x86/x64. Jaka jest więc moja propozycja na zestaw komputerowy z Windows 8? All-in-one lub desktop z ekranem dotykowy, klawiaturą i myszką oraz tableto-ultrabook. Ten drugi to dziwny twór tak naprawdę stworzony przez Asus, który wprowadził Eee Pad Transformer. Mam nadzieję na powstanie wielu podobnych urządzeń, ale z Windows 8 na pokładzie. Bo czego chcieć więcej. Dobry komputer do grania, obróbki wideo czy zdjęć, a do tego przenośny “przeglądacz internetu” z mnóstwem funkcji jakie niesie ze image150sobą Windows 8. No dobra, a jeśli będę chciał montować film w innym pokoju? A od czego jest remote desktop? Poza tym liczę na takie hybrydy także na architekturze intela, więc mając procesor i5 pod… ekranem możemy pozwolić sobie nawet na montaż filmu czy granie w mniej wymagające gry. Jednak największą zaletą tego urządzenia jest waga i rozmiar (ok 500g, ok 1 cm grubości, 10 cali ekran). Ponadto możemy przyłączyć do niego klawiaturę i bez najmniejszych problemów napisać dłuższy tekst. A bateria trzyma dłużej niż w laptopie.

Model rozszerzony

Pójdźmy o krok dalej. Skoro mamy już dwa urządzenia, które nawzajem się uzupełniają, to 55ux600umożna by dorzucić do nich coś jeszcze. Np. Xbox i Windows Phone 8. Mówiąc Xbox mam na myśli kolejną jego generację. Obecny ma wiele braków, jak na przykład brak napędu Blue-ray, obsługi 3D czy po prostu przestarzałe wnętrze. Kinect jest świetnym projektem, ale wymaga dopracowania. Poszedłby w podobną stronę co MS Surface, który jest ekranem dotykowym… z funkcją rozpoznawania obiektów. No właśnie. Trochę głupio walczyć mieczem albo grać w tenisa nie mając niczego w ręce. Należałoby połączyć PS Move z Kinektem. Xbox to nie tylko gry. To przecież także centrum multimedialne. Odtwarza filmy, muzykę, zdjęcia, a nawet kanały telewizyjne. Windows 8 i Windows Phone są głęboko zintegrowane z Xboxem, więc bez trudu współdzielą z nim multimedia.

htc_titan_afe01Windows Phone natomiast jest idealnym przykładem na to, że można zmusić producentów sprzętu do produkowania kompatybilnych z systemem telefonów i aktualizować je wszystkie naraz (choć czasem z małymi problemami). Uważam ten system za bardzo dobry, ale jeszcze zbyt młody z powodu braku ważniejszych aplikacji. Nokia nieco poprawia sytuację wprowadzając nawigację, ale to nadal za mało. Może kiedyś…

Jakie więc realne zmiany niesie Windows 8?

Przede wszystkim integracje i synchronizację. Cały ekosystem oparty na wielu systemach, wielu urządzeniach, ale na jednym interfacie i współgrających elementach. Windows 8 z pewnością będzie ciekawym systemem, ale to polityka firmy odegra kluczową rolę. Jedni go pokochają, inni znienawidzą.

Reklamy

2 thoughts on “Jak Windows 8 zmieni komputery osobiste? Czyli nowa strategia Microsoftu.

  1. @Wallec: Hello, I loved your icons. Do you also design logos? How much do you normally charge? (can I contact you via email?)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s