Windows 8 pre-M3 – wrażenia

Windows 8 LogoStało się, pierwsze buildy Windows 8 wyciekły do sieci. A miało nie być przecieków aż do pierwszej bety. Wyciek jest, więc wiadomo co jest w środku. W buildie 7955 pojawiło się kilka nowości (względem Windows 7):
– Nowy ekran logowania (po odblokowaniu funkcji)
– Wstążka w Explorerze Windows (po odblokowaniu) i ogólna przebudowa
– Nowy manager zadań (po odblokowaniu)
– Ikonka użytkownika obok zegara i stosowne menu
– Nowy motyw Aero Lite (Metro UI style)
– Folder “Aplikacje” (po dodaniu)
– Hybrydowy start systemu
– Podobno tabletowy UI Internet Explorera
– Jakaś dziwna klawiatura ekranowa
– Wgranie systemu na pendriva
– Podobno jakiś czytnik PDF
– Lekkie poprawki (np. przeniesiony proces łączenia z WiFi do okienka z sieciami)
– Jak Metro UI to pełną gębą i tak mamy zmieniony Blue Screen of Death na Black Screen w stylu Metro UI ;P

Pewnie jest tego więcej, ale nie rzuca się w oczy. Problemem jest niezmieniona nazwa systemu (przez co przy starcie komputera mamy do wyboru np. dwa Windows 7) i kłopoty ze sterownikami grafiki. Bez stera producenta trzeba było po starcie systemu komputer uśpić bsod(był czarny ekran) i dopiero potem wybudzić, aby się naprawiło. Natomiast przy sterownika producenta, system się wywalał, wyrzucał NOWY black screen i na tym przygoda z systemem się kończyła. Na pochwałę natomiast zasługuje niesamowita prędkość systemu. Jeśli za tym pójdą mniejsze wymagania sprzętowe i mniejsze obciążenie procesora, Windows 8 będzie idealny na tablety. Warto zaznaczyć, że kolejne przecieki wskazują na zaawansowane gesty multidotykowe, detekcję twarzy i kolejne wcielenia Metro UI do systemu. Screenów nie zamieszczam, bo można znaleźć je w sieci (polecam: www.windows8center.com). Ciekawi mnie dlaczego Microsoft wprowadził zwykłą wstążkę do Explorera (a nie Metro UI, widziana na screenach Office 15). Pewnie to jeszcze poprawią, bo jeśli cały system ma być Metro to i ten element musi być. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowicie dlaczego Microsoft wciąż zajmuje się systemami 32-bitowymi. Po pierwsze to podczas premiery Windows 7 mówiło się, że będzie to ostatni system 32-bitowy, a Windows 8 ma być nawet w wersji 128-bitowej. Z plików wyciągniętych z nowego buildu wynika, że będą wersje 32-bitowe, 64-bitowe i ARM. Oczywiście nie zabraknie miliona różnych wersji systemu (jakby nie mogło być ich 2-3), wśród nich będzie także wersja europejska z oknem wyboru przeglądarki. Nie wiem jak wy, ale powoli zaczyna mnie denerwować Komisja Europejska z ich procesami antymonopolowymi. Wiem, że chodzi o pozycję lidera, ale czy naprawdę tylko Microsoft wciska swoją przeglądarkę do swojego systemu (która jest integralną jego częścią)? A Apple? Linux zresztą też nie jest lepszy i wciska wszystkim Firefoxa. Czy komisja ma Europejczyków za idiotów nie umiejących zmienić przeglądarki wedle upodobania? Użytkownicy Maca jakoś sobie radzą. Na koniec jeszcze jedna myśl. Póki co, wszystkie elementy Metro UI trzeba włączać ręcznie, więc może Windows 8 będzie miał zmienne UI i tak na desktopach będzie Aero, a na tabletach Metro…

Swoją drogą uważam, że Microsoft nie przez przypadek robi przecieki. Chce po prostu poznać opinie potencjalnych użytkowników o systemie i stworzyć system dla nich, tak jak było to w przypadku Windows 7.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s