Windows a jego użytkownicy

Ostatnio oglądając filmiki na YouTubie i szukając czego w sieci natrafiłem niejednokrotnie na różnego rodzaje modyfikacji, themów itd. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby to, że wiele z nich to tutoriale upodabniające Windowsa do Mac OS. Inną rzeczą jest, że ilekroć przeczyta się komentarze pod jakimś wpisem czy filmikiem dotyczącym Windowsa, pojawiają się negatywne komentarze na jego temat. Fakt faktem, że wiele z osób komentujących to trolle, ale czy kiedykolwiek zauważyliście tak dużą ilość negatywnych opinii o np. Macu? Nie. Zatem dlaczego użytkownicy najbardziej popularnego na świecie systemu ciągle na niego narzekają i muszą go upodabniać do Maca? Dlaczego Windowsowcy nie ubóstwiają Windowsa tak jak użytkownicy Maca Apple? Szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego. Można jednak zauważyć kilka prawidłowości. Po pierwsze użytkownicy Maca to ogromni fani Apple albo ludzie, których po prostu stać, żeby wydać 10 000 na laptopa. Ci pierwsi złego słowa na ich system nie powiedzą, a ci drudzy to zwykle ludzie, którzy wykorzystują komputer do pracy i nie wypowiadają się na ten temat w Internecie (chociaż czasem zdarzają się i negatywne komentarze z ich strony).

Kim są użytkownicy Windowsa? To zwykle osoba wykorzystująca Windowsa do pracy, która albo jest bardzo zadowolona z mega rozbudowanych funkcji w Windowsie albo narzeka na drastyczne zmiany, które zaszły względem ciągle królującego XP. To właśnie ci ludzie budują opinię o systemie, który jest albo dobry albo beznadziejny. Tyle, że ich zdanie pojawia się zwykle po pierwszym service packu. Resztą użytkowników to dzieciaki, które swój pierwszy komputer dostały na komunię i ciągle na nim pracują albo zwykli użytkownicy dla których menadżer zadań czy reinstalacja brzmi groźnie. To właśnie ci użytkownicy najbardziej marudzą i narzekają. Jeśli mówią o braku szybkości, to wynika to zwykle ze słabego komputera lub poinstalowanego syfu, którego w życiu nie używali, a zainstalowali “bo kolega miał’”. Tak było np. w przypadku Visty. Był to system nie powiem, mniej rewolucyjny niż Windows XP, ale nie był nieudany. To, że wymagał 1 GHz procesora i 512 Mb ramu spowodowało, że wielu z użytkowników, którzy instalowali system (piracki zwykle) na minimalnych wymaganiach doznawali zawodu pod względem wydajności. I jest tak do dziś, Vista JEST ciężka, ale dzięki niej rynek poszedł do przodu i nie pracujemy już na procesorach jednordzeniowych, ale na wielordzeniowych. Ale jeśli chodzi o stabilność to XP nie dorównuje Viście. Windows Vista miał być bezpieczny i przyjazny dla użytkownika. Tak nie było, gdyż przez setki pytań jakie zadawał system praca nie była przyjemna, a i tak nikt nie czytał tych ostrzeżeń, więc bezpieczna też nie była. Do tego dochodzi wiele zmian, jakie Microsoft wprowadził w nowym systemie, jak przebudowane ustawienia, które doprowadzają nawet mnie do szału. I owszem użytkownicy byli bardzo na NIE, ale po drugim service packu system stał się w miarę szybki i jeszcze bardziej stabilny, a osoby które kupiły komputery, które odpowiadały wymaganiom Visty były bardzo zadowolone z nowego systemu i są do dziś. Ale opinia została, mimo iż 70% użytkowników krytykujących Vistę pracowała i dalej pracuje na XP i w życiu Visty nie miała w rękach.

Windows 7 zdawał się być odpowiedzią na większość oczekiwań użytkowników. Jest szybki, imagestabilny, niezwykle wygodny i nie zadaje tyle pytań co Vista. Jednak czy użytkownicy są zadowoleni? W większości tak, ale oczywiści pozostali też wiecznie niezadowoleni fani XP, którzy mają za słabe komputery aby udźwignąć i tak już w miarę lekki system. Ponownie pojawiły się oskarżenia w stronę Microsoftu o niedbanie o użytkowników XP (rok wydania to 2001, a więc już 10 lat). Ale czy Apple wspiera stare systemy? Nie. I nie wiedzę też powodu, dla którego Microsoft miałby to robić. Poza tym na siódemkę ponownie pojawiła się cała masa mniej lub bardziej udanych modyfikacji typu Mac OS X. Z jednej strony niezwykle cieszy fakt, że system jest tak modyfikowalny (bo Mac niestety nie jest), ale z drugiej strony zastanawia dlaczego użytkownicy tak udanego systemu muszą sięgać po modyfikacje. Przecież Microsoft nadał Windowsowi 7 bardzo charakterystyczny styl, który mi osobiści przypadł bardzo do gustu. Ponadto procentowo w porównaniu do Apple, fanów Microsoftu jest bardzo mało, mimo iż większość świata korzysta z systemu Windows. Szukałem np. tapetki z logiem Windows i muszę przyznać, że miałem spore problemy, aby znaleźć ładną i dobrze wykonaną. Czyżby użytkownicy Windows nie mieli talentu?

Zastanawia mnie także wieczne marzenie niektórych użytkowników o Macu. Czy chodzi tu tylko i wyłącznie o szpan (komputery Apple jest niszowy ze względu na cenę), czy może o coś więcej? Co więcej, mimo iż wszystkie komputery Apple są wykonane bardzo precyzyjnie (komputery PC też można takie znaleźć, np. HP Envy), są upośledzone. Nie mają np. wyjścia VGA, HDMI czy eSATA, czytnika linii papilarnych czy Blueraya. Sam system też jest mocno upośledzony i wcale nie tak wygodny jak się wszystkim zdaje. Ale jest ładny i inny, a to w dzisiejszym świecie konsumenckim jest szalenie ważne.

“Bawią” mnie także niektóre parodie reklam na YouTubie, które ośmieszają nowe funkcje w Windows 7, które to rzekomo są bezużyteczne. Na szczęście podejście użytkowników tego systemu się zmienia i pod takimi klipami video od razu pojawiają się komentarze krytyczne względem autora filmiku.

Parodia reklamy Windows 7

Dlaczego więc użytkownicy Windowsa są niezadowoleni i ciągle marzą o Macu? Marudzą zwykle użytkownicy Windows XP, którzy są zbyt mocno przywiązani do tego systemu aby przejść na siódemkę. A także trolle, lub w Polsce dzieci neo, które mając bardzo nikłą wiedzę o dzisiejszych systemach, krytykują wszystko i wszystkich. O Macu marzą zwykle wszyscy ci, których nie stać na zakup bardzo drogiego komputera Apple i dla których jest to “szpan”. Ale czy mamy powody do narzekań? A może użytkownicy Windowsa po prostu nie znają jego wszystkich funkcji? Może warto je poznać i przestać narzekać na udany produkt Microsoftu.

PS1: Bardzo szanuje Mac OS, ale uważam go bardziej za drogą zabawkę.
PS2: Dla wszystkich dla których Windows 7 jest “service packiem dla Visty”. A czym jest Mac OS X Snow Leopard? Zmiany są wewnątrz, a reszta to już dobry marketing moi drodzy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s