Znalazłem ten jedyny!

Choroba mnie dopadła, ale cóż, przynajmniej mam wolne xD. Wczorajszy dzień poświęciłem na przeglądanie internetu w poszukiwaniu tego jedynego telefony. Zanim zdradzę jaki jest mój wybór, pokażę co znalazłem.

Jak już wcześniej pisałem, iPhone’a znam, Windows Mobile znam (choć nie w ostatniej odsłonie), a Androida tylko z kilku screenów. Poszperałem trochę w internecie i na YouTube. Na początek Windows Phone (Mobile 6.5) z nakładką TouchFLO3D. Oto filmik (po angielsku) prezentujący ten interface (2 części):

Część pierwsza:

Część druga:

Wszystko fajnie, ale… Na filmiku wygląda świetnie. Interface jest szybki i nie zacina się, a do tego pełen animacji. A wcale, że nie! Już od początku wydawało mi się mało prawdopodobna ta szybkość i płynność, a w moim przekonaniu utwierdziły mnie opinie internautów. Np. Arka komentującego produkt na stronie Vobis.pl:

Mam ten telefon około miesiąca. Jest bardzo ciekawy, ale… zawiesił mi się kilka razy tzn pasek do odblokowania przesuwał się ale pozostawał w miejscu przesunięcia i nie powracał co powodowało że telefon się nie odblokował. Druga rzecz bardzo istotna telefon pomimo ustawienia trybu pracy głośnej zachowuje się tak jakby pracował w trybie cichym i teraz gdy ktoś do nas dzwoni nie wiemy czy telefon raczy zadzwonić głośnym dzwonkiem czy też nie, to samo z alarmem po ustawieniu i włączeniu trybu pracy głośnej czasami dzwoni czasami nie. Aparat robi zdjęcia dobrej jakości, ale… osoba robiąca zdjęcie musi go trzymać praktycznie nieruchomo, każdy drobny ruch powoduje zdjęcie rozmazane, naprawdę jest na tym punkcie bardzo wrażliwy. Wifi działa bardzo sprawnie i bez zarzutu. Procek chyba trochę za słaby bo zdarza mu się czasami dłużej „myśleć”. Jeśli chodzi o rozmowę przez telefon mam wrażenie jakby dźwięk w słuchawce był oddalony, tzn nie jest taki głośny i czysty jak w poprzednich moich telefonach, Ogólnie telefon bardzo fajny, ale ja chyba trafiłem na jakiś trefny egzemplarz 🙂

Do tego doszły jeszcze moje osobiste rozważania zainspirowane czyimś postem na jakimś forum, nie pamiętam już jakim. W każdym razie Google odniosło sukces wprowadzając na rynek Android’a. I co z tego wynika? A no to, że jak da się zauważyć na przykładzie producentów smartphonów, np. Sony Ericsson i jego Xperia, zmieniają oprogramowanie na swoich telefonach z Windows Mobile na Android’a. Xperia X1 pracowała pod kontrolą Windows Mobile, Xpreria X10 (czy jak kto woli X3) pracuje już pod kontrolą Android’a. Tak samo czynią inne firmy. Jednym słowem Windows Mobile jest wypierany przez system Google. Jeśli Microsoft w wersji 7 nie wprowadzi jakiś zmian przyśpieszających działanie systemu i upraszczających zarządzanie nim, Windows Mobile zostanie już tylko na Pocket PC (których zresztą jest coraz mniej, bo zastępują je netbooki z pełnowartościowym systemem). Tak więc Windows Phone został wyeliminowany z listy możliwych telefonów.

Pozostali jeszcze dwaj gracze. iPhone i HTC Hero z Android. Wbrew pozorom te dwa różne telefony mają bardzo wiele ze sobą wspólnego. Np. przeglądarka internetowa na tym samym silniku, sklep z aplikacjami (WM 6.5 też już ma), skróty do programów na pulpicie, sterowanie głosem, cyfrowy kompas. Poniżej przedstawiam filmik (znowu w dwóch częściach) porównujący oba telefony.

Część pierwsza:

Część druga:

Te filmik pokazują, że HTC przegrywa jedynie w szybkości wyświetlania stron, natomiast z innymi czynnościami radzi sobie bardzo dobrze. Pokazuje to też, że telefon HTC jest nie tylko na takim samym poziomie jak iPhone, ale przez swój dynamiczny rozwój nawet przegania system Apple’a. Weźmy np. widgety czy darmowe aplikacje, które są lepsze od iPhone’owych, co zresztą za chwilę rozwinę. Każdy telefon ma swoje plusy i minusy, bo żaden nie jest idealny, a nie mogą być przecież takie same.

Tajemnicą nie jest, że Android (jak zresztą Windows Mobile) wiele zyskuje dzięki nakładce HTC. Ale gdyby nie ona telefon byłby równie funkcjonalny i ładny. Co zmienia ta nakładka? Wygląd paska na dole (w wersji bez nakładki jest tylko Menu, w wersji z nakładką mamy przyciski: Menu, Telefon i Dodaj), wygląd menu (niewiele), dodatkowe widgety, zwiększa ilość pulpitów z 3 do 7 oraz wygląd klawiatury ekranowej, która staje się wygodniejsza i bardziej przypomina tą z iPhone’a.

Co z Android Market? Na stronie http://www.android.com/market/ swego czasu prezentowane były mało ciekawe aplikacje, większość prosta i mało użyteczna. Dzisiaj większość z aplikacji prezentowanych tam jest użyteczna, zaawansowana i przede wszystkim ciekawa. Np. Layar Reality Browser 2.1, która nakłada na obraz z naszej kamery siatkę z ciekawymi miejscami, ulicami itd., które są pobierane z internetu, dzięki GPS system wie dokładnie gdzie stoimy, a dzięki cyfrowemu kompasowi gdzie właśnie patrzymy. Dodatkowo aplikacja może nam pokazać gdzie właśnie są nasi znajomi. Oto filmik (co prawda z wersji 1, ale przynajmniej pokaże zasadę działania aplikacji) prezentujący tą aplikację:

W Android Market nie masz co prawda jeszcze tylu aplikacji co w AppStore, ale liczba ta stale i szybko rośnie, więc za rok Google powinno dogonić Apple. Jeszcze jedna cenna uwaga, zauważona zresztą w filmiku, Android Market jest bardziej otwarty na programistów, a przy tym dzięki charakteru samego systemu, który jest Open Source, aplikacje są w większości przypadków darmowe, a większość z tych jest rozbudowana i naprawdę przydatna.

Jaki mój wybór? Oczywiście, Android. Połączenie zalet zarówno iPhone’a jak i Windows Mobile. Wygląd + użyteczność = Android. Telefon? Jeszcze nie wiem, HTC Hero lub HTC Magic. Porównam je w kolejnym artykule.

Reklamy

One thought on “Znalazłem ten jedyny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s